Poniedziałek, 10 sierpnia
Bogdan, Borys, Wawrzyniec, Filomena, Bianka

Zmarł śp. ks. dr Władysław Mrówka

27.02.2020 15:16:00 top 0 14614

​24 lutego 2020 roku zmarł śp. Ks. dr Władysław Mrówka – rezydent w Domu Sióstr Albertynek – Przytulisku św. Brata Alberta w Grywałdzie, były proboszcz parafii Muchówka i wikariusz m.in. w Szczawie i Męcinie.

Urodził się 24 maja 1944 roku w Olszanie, jako syn Jana i Rozalii z domu Hejmej. Pochodził z parafii Czarny Potok. Egzamin dojrzałości złożył w 1965 roku w Nowym Sączu. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno - teologicznych, otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza w dniu 30 maja 1971 roku, w Tarnowie. Jako wikariusz pracował w następujących parafiach: Jazowsko (od 29 lipca 1971 roku), Straszęcin (od 8 sierpnia 1973 roku), Nowy Sącz – św. Kazimierza (od 17 czerwca 1978 roku), Brzesko - Słotwina (od 18 czerwca 1979 roku), Szczawa (od 5 września 1981 roku) i Męcina (od 14 sierpnia 1984 roku).

W dniu 6 sierpnia 1986 roku został mianowany proboszczem parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Muchówce. Z dniem 26 stycznia 1996 roku otrzymał nominację na urząd proboszcza parafii pod wezwaniem Niepokalanego Serca NMP w Grabnie. Urząd ten pełnił do czerwca 1996 roku, a następnie podjął pracę duszpasterską oraz dydaktyczną w Wyższym Seminarium Duchownym diecezji żytomierskiej na Ukrainie. W dniu 5 sierpnia 1998 roku został mianowany proboszczem parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w Trzcianie koło Mielca. Urząd ten pełnił do 1999 roku, a następnie mieszkał kolejno w parafiach: Biskupice Radłowskie, Jaworzna i Ujanowice. W latach 2001 – 2005 pełnił funkcję kapelana Klasztoru Sióstr Niepokalanek w Nowym Sączu. Od 2005 roku mieszkał w Domu Sióstr Albertynek – Przytulisku im. św. Brata Alberta w Grywałdzie. Podejmował także pracę duszpasterską na Białorusi, w diecezji witebskiej.

W roku 1985 uzyskał doktorat z teologii na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, a w roku 2001 doktorat na Wydziale Historyczno - Pedagogicznym Uniwersytetu Opolskiego. W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w dniu 15 grudnia 1986 roku diecezjalne odznaczenie Expositorium  Canonicale, a w dniu 22 grudnia 1992 roku diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto.

 Msza święta pogrzebowa w kościele parafialnym w Czarnym Potoku w czwartek (27 lutego) o godz. 13.00, po której ciało Zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

udostępnij
Komentarze (0)
Masz do nas sprawę? Skontaktuj sie z nami mailowo kontakt@limanowa.in